Kryptowaluty, czyli wirtualne waluty zyskują coraz większe uznanie. Płacenie kryptowalutami możliwe jest nie tylko za usługi i dobra związane z branżą IT, ale akceptują je hotele, restauracje i niektóre sklepy internetowe. Na popularność tego rozwiązania wpływa fakt, że kryptowaluty mogą być w kilka sekund wysłane w praktycznie każde miejsce na ziemi.
Kryptowaluty (zwane też wirtualnymi monetami albo walutami kryptograficznymi) są system księgowym opartym na kryptografii. Nie istnieją one fizycznie – tzn. kryptowalut nie można dotknąć ani włożyć do tradycyjnego portfela. Funkcjonują one wyłącznie wirtualnie jako elektroniczny pieniądz.
Nadrzędne w koncepcji kryptowalut jest to, że w obrocie nimi nie występuje żaden regulator. Są więc walutą zdecentralizowaną – nie wpływa na nią bank, rząd ani jakakolwiek inna organizacja. O ich cenie decyduje siła popytu i podaży, zatem wartość kryptowalut kreuje wolny rynek.
Obecnie notowanych jest ponad 4 000 różnych rodzajów kryptowalut. Ilość danej kryptowaluty, jaka docelowo będzie w obiegu, precyzowana jest już na etapie jej tworzenia. Oznacza to, że po osiągnięciu limitu, nie będzie można wykopać nowych kryptowalut a jedynie zawierać transakcje za pomocą tych, które już znajdują się na rynku. Np. dla Bitcoina taką graniczną ilością jest 21 milionów.
Żeby wejść w posiadanie wirtualnych monet można: zakupić je na giełdzie kryptowalut (w kantorze) lub wykopać. Koparki kryptowalut to potoczna nazwa komputerów lub zaawansowanych smartfonów, których właściciele wykorzystują do pozyskiwania kryptowalut. Najprościej mówiąc, są to sprzęty o dużej mocy obliczeniowej eksploatowanej do wykopywania nowych bloków i dołączania ich do blockchain.
Blockchain to łańcuch składający się z bloków, a każdy blok jest cyfrowo zapisaną „paczką" kryptowalut. Żeby wykopać blok z kryptowalutą, należy rozwiązać trudny problem matematyczno-kryptograficzny, dlatego zwykły laptop, który ma w domu przeciętny Kowalski, jest za słaby.
Sieci kryptowalutowe wynagradzają swoich „górników" i za każdy wykopany blok przyznają im nagrody w postaci wirtualnej waluty. Kryptowaluty są legalnym środkiem płatniczym w wielu państwach oraz można je sprzedać np. na giełdzie, dlatego kopaniem kryptowalut interesuje się coraz więcej osób.
Bitcoin (BTC) to pierwsza kryptowaluta jaka powstała i obecnie najpopularniejsza. Historia Bitcoina zaczęła się w 2008 r., kiedy to wykopano pierwszy blok, a kilkanaście miesięcy później BTC pojawił się na giełdzie.
Pierwsza ustalona wartość Bitcoina to mniej niż tysięczna część dolara amerykańskiego – za 1 USD można było kupić ponad 1 300 BTC. Dziś Bitcoin jest o wiele droższy od dolara i przy obecnym kursie za 1 BTC należy zapłacić prawie 9 400 USD. Wraz ze wzrostem wartości Bitcoina, zaczęto też używać nazw określających jego ułamkowe części. To wszystko, aby uniknąć podawania ceny typu: jedna dwuipółtysięczna BTC.
Na giełdach i w cennikach miejsc honorujących BTC możemy spotkać zatem takie nazwy, jak:
Historia ceny Bitcoina rozpędziła się niczym karuzela w 2013. Jesienią tego roku za 1 BTC należało zapłacić ponad 1 200 USD, później kurs nieco spadł, by w 2017 wzrosnąć do 20 000 USD (sic!). To wtedy kryptowalutami zaczęli interesować się ludzie, którzy do tej pory nie byli w ogóle związani z tym tematem.
Obecna cena BTC jest ponad dwa razy niższa od tej sprzed 3 lat, ale ekonomiści spekulują, że w długim horyzoncie czasowym powinna ponownie wzrosnąć. Jako ciekawostkę napiszemy, że inwestując w BTC w 2010 r. równowartość 1 000 PLN, dziś właściciel kryptowaluty byłby krezusem z ponad 40 milionami PLN na koncie.
Giełda kryptowalut to miejsce, w którym można sprzedać lub kupić BTC i inne wirtualne monety: Ether (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) i Stellar (XLM). Kryptogiełdy są zwykłymi serwisami internetowymi, do których dostęp ma każdy obywatel.
Rejestracja na giełdzie polega na wypełnieniu standardowego formularza, wpisaniu swoich danych osobowych, przesłaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i wyciągu np. z banku, potwierdzającego miejsca zamieszkania. Giełdy kryptowalut weryfikują użytkowników ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzmi oraz lokalne uregulowania w kraju, w którym kryptogiełda ma siedzibę.
Na świecie działa co najmniej kilkaset kryptogiełd. Do największych należą:
W Polsce najpopularniejszymi giełdami kryptowalut są:
Chcąc sprzedać albo kupić kryptowaluty należy skorzystać z kantoru albo giełdy kryptowalut. Ten pierwszy wariant jest prostszy i szybszy – wystarczy wejść na stronę kantoru online, wybrać interesującą nas walutę, zapłacić i czekać na zasilenie elektronicznego portfela. Wiele kantorów kryptowalut nie wymaga rejestracji, co doceniają użytkownicy chcący pozostać anonimowi. Niestety – wygoda transakcji okupiona jest wyższą ceną kryptowaluty niż cena giełdowa.
Handel na giełdzie kryptowalut wymaga uprzedniej rejestracji i przynajmniej minimalnej wiedzy, jakie są kursy kryptowalut lub umiejętności wyszukiwania ich w sieci. Na giełdzie waluty kupuje się i sprzedaje innym użytkownikom, więc dobrze jest mieć świadomość, czy np. cena za Bitcoina, którą aktualnie widzimy to jest „drogo" czy „tanio".
Zakupione kryptowaluty trafiają do tzw. portfela kryptowalut, który składa się z ciągu znaków i jest zabezpieczony cyfrowym kluczem. Zgromadzone w portfelu wirtualne pieniądze można spożytkować, płacąc nimi za różne towary i usługi, handlując z innymi użytkownikami albo zamienić na PLN i przelać na zwykły rachunek bankowy.