Jak kupić i sprzedać akcje Tesli?

Jak kupić i sprzedać akcje Tesli?
Image by Bram Van Oost

Tesla to jedna ze spółek obecnie najbogatszego człowieka na świecie, czyli Elona Muska. Poza Teslą jest też właścicielem The Boring Company i SpaceX, które to przy okazji startów swoich rakiet przyciąga przed ekrany komputerów miliony ludzi oglądających to wydarzenie na żywo.

Tesla produkuje głównie samochody elektryczne. Jest obecnie najbardziej wartościowym producentem samochód na świecie pod względem kapitalizacji giełdowej.

Akcje firmy Tesla dostępne są na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Ticker symbol to TSLA. Nie możesz ich jednak bezpośrednio kupić od NASDAQ. Musisz skorzystać z pośrednika, czyli Domu Maklerskiego. Przykładem takiego pośrednika jest Dom Maklerski mBanku, które oferuje kilkanaście akcji zagranicznych spółek, w tym akcje Tesli. Wystarczy założyć konto w mBanku i już można korzystać z usług domu maklerskiego. Załóż konto w mBank. Możesz też upiec 2 pieczenie na 1 ogniu i założyć konto w XTB. XTB ma dostęp do NASDAQ oraz oferuje kontakty CFD o których niżej.

91% początkujących użytkowników JakiBroker.pl wybrało XTB
Logo brokera XTB
ocena
4.6
Instrumenty
forexindeksysurowcekryptowaluty (CFD)akcjeakcje (CFD)ETFETF (CFD)
Metody wpłaty
  • BlueCash
  • Karta płatnicza
  • PayPal
  • PayU
  • Przelew
  • Blik
Dźwignia
1:30
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Prosimy, zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Pierwszym krokiem by kupić akcje Tesli jest założenie rachunku inwestycyjnego w Domu Maklerskim lub Brokera. Następnie musisz na ten rachunek przelać środki za które kupisz akcje.

Aktualnie cena 1 akcji Tesli wynosi $250, więc musisz przelać minimum $250 + koszty prowizji od transakcji kupna.

Jeśli jesteśmy już przy transakcjach. Masz 2 typy transakcji do wyboru: sprzedaż i kupno. Ponieważ, chcesz kupić akcje Tesla musisz złożyć zlecenie kupna akcji. Warunkiem do udanego zakupu jest to, że w najbliższej przyszłości znajdzie się inwestor "po drugiej" stronie, który akurat złożył ofertę sprzedaży swoich akcji TSLA.

Czy są inne sposoby by zarobić na Tesli?

Zamiast kupować akcje, możesz kupić tak zwane CFD.

CFD to kontrakty na różnice kursowe wyliczane od ceny instrumentu bazowego. Inwestując w kontrakt CFD, da się zarobić zarówno, kiedy cena aktywów spadnie, jak i wzrośnie. A jeżeli tymi aktywami są akcje spółki, to dodatkowo można liczyć na wypłatę dywidendy.

Co więcej, kupując CFD możesz użyć tak zwanej Dźwigni.

Dźwignia albo inaczej "lewar" (ang: leverage) oznacza zwielokrotnienie osiąganych przez ciebie zysków lub strat. Na przykład dźwignia 1:100 oznacza, ze przy ruchu 1% do góry, zarobisz 100% będą na pozycji kupującego.

Dzięki wykorzystaniu kontraktu CFD możesz użyć tych samych $250 do zakupienia 30 razy więcej akcji (30x ponieważ tyle wynosi maksymalna dźwignia). Oznacza to, że przy każdym ruchu w górę zarabiasz 30 razy więcej.

UWAGA! Nie zapominaj o ryzyku. "30 razy więcej" brzmi wspaniale, ale może się zdarzyć, że to strata będzie 30 razy większa. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Upewnij się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.