Na czym polega oprocentowanie wolnych środków?

Odsetki od niezainwestowanych środków w XTB
Image by AI - Dall-e 3

Dynamiczne wzrosty stóp procentowych po długim okresie stagnacji oraz sytuacja makroekonomiczna i wysoki koszt pieniądza powodują, że coraz więcej inwestorów poszukuje możliwości inwestowania pasywnego. Od listopada 2023 taką możliwość wprowadziła platforma inwestycyjna XTB. Na czym polega innowacja XTB? W trakcie kiedy niezainwestowane środki czekają na właściwą inwestycję, platforma umożliwia czerpanie zysków z odsetek od tychże wolnych środków zdeponowanych na rachunku.

Na czym polega oprocentowanie wolnych środków?

Swoją innowację XTB ogłosiło na początku listopada 2023. Każdego miesiąca klienci XTB będą otrzymywać odsetki od środków przechowywanych na rachunku, wtedy kiedy nie inwestują aktywnie. Oferta ta przypomina nieco lokaty bankowe czy ofertę kont oszczędnościowych w bankach.

Logo brokera XTB
ocena
4.6
Oprocentowanie wolnych środków
 • PLN - pierwsze 90 dni: 6%
 • PLN - po 90 dniach: 2%
 • EUR - pierwsze 90 dni: 4,2%
 • EUR - po 90 dniach: 2%
 • USD - pierwsze 90 dni: 5%
 • USD - po 90 dniach: 2,5%
Instrumenty
ForexIndeksySurowceKryptowaluty (CFD)AkcjeAkcje (CFD)ETFETF (CFD)
Metody wpłaty
 • BlueCash
 • Karta płatnicza
 • PayPal
 • PayU
 • Przelew
 • Blik
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Oprocentowanie w trakcie czekania na okazję inwestycyjną

Jak informuje XTB, klienci platformy będą mogli wykorzystać rosnące stopy procentowe, zachowując jednocześnie możliwość swobodnego dysponowania swoimi środkami i ich pełną płynność. Odsetki od niezainwestowanych środków naliczane są codziennie i wypłacane na konta klientów na początku kolejnego miesiąca. Oprocentowanie wolnych środków dotyczy zarówno obecnych, jak i nowych klientów XTB. W obu przypadkach klienci nie muszą nic robić, aby wziąć udział w ofercie - nie ma minimalnej czy maksymalnej kwoty wolnych środków jaka może zostać objęta oprocentowaniem.

Zachęta dla nowych inwestorów XTB

Nowi klienci XTB, którzy zdecydują się na przechowywanie środków w dolarach amerykańskich, mogą liczyć na wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie wynoszące 6% rocznie przez pierwsze 90 dni. Dla depozytów w euro, początkowa stawka roczna to 4,2%, a dla środków w złotych – imponujące 4%. Po okresie promocyjnym, oprocentowanie ustala się na poziomie 2,5% rocznie dla dolarów oraz 2% dla euro i złotych, co nadal prezentuje się jako konkurencyjna oferta

Inwestorzy nie muszą się obawiać o konieczność rozliczenia przychodów z oprocentowania wolnych środków - XTB pobierze należny podatek i przekaże je bezpośrednio właściwemu organowi podatkowemu.

Oprocentowanie wolnych środków na innych platformach

Ofertę oprocentowania wolnych środków oferuje również etoro, jednak jest to oferta dostępna jedynie w Danii, Finlandii, Holandii, Norwegii i Szwecji i wymagane jest minimalne saldo konta 5 000 USD. Oprocentowanie Wolnych Środków Pieniężnych dostępne jest również w TMS, przy czym tutaj jest to oferta dla rachunków Premium i Platinum i konieczna jest minimalna wpłata 100 000 PLN oraz stan gotówki na koncie minimum 50 000 PLN. Saxo Bank oferuje oprocentowanie wolnych środków od kwoty 10 tys. euro dla konta Classic i bez minimalnej kwoty dla kont VIP i Premium.