Jak rozliczyć podatek od zysków z giełd zagranicznych?

Wizualizacja walki jakibroker.pl z PIT-38

Jeśli w 2023 r. inwestujesz na giełdzie, zarówno na polskim, jak i na zagranicznym rynku giełdowym, masz czas do 30 kwietnia 2024 r. na rozliczenie, a także zapłacenie podatku dochodowego. Choć takie rozliczenie może wydawać się kłopotliwe, zwłaszcza dla początkujących inwestorów, mamy dla Ciebie zestawienie najważniejszych informacji, jak się do tego zabrać, aby nie podpaść fiskusowi i prawidłowo rozliczyć dochody z zagranicznych giełd. Co ważne, należy pamiętać, że trzeba rozliczyć nie tylko zysk, ale i stratę.

Autor

Agnieszka Miśkiewicz

Agnieszka Miśkiewicz Gość

Właściciel w Biuro Rachunkowe Agnieszka Miśkiewicz

https://br-miskiewicz.pl/

Od ponad 10 lat prowadzi firmę księgową, w której pomaga przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesu. Współpracuje z wieloma firmami, w tym z branży IT. Wspiera przedsiębiorców w zakresie księgowości, podatków, finansów, a także w zakresie rozwoju biznesu.

Podstawa prawna rozliczenia dochodów z zagranicznych giełd

Opodatkowanie dochodów z giełdy jest obowiązkiem polskich rezydentów podatkowych, wynikającym z ustawy o PIT, która zyski z giełdy kwalifikuje jako przychody z kapitałów pieniężnych. Tym samym zyski pochodzące ze sprzedaży udziałów, akcji oraz kryptowalut objęte są podatkiem w wysokości 19% (tzw. podatek Belki). Ta część dochodu podatnika nie sumuje się z pozostałymi dochodami uzyskanymi przez podatnika i ich prawidłowe rozliczenie wiąże się ze złożeniem osobnej deklaracji PIT-38 osobiście w Urzędzie Skarbowym, przez stronę www.podatki.gov.pl lub program e-Deklaracje.

Podatek od zysków z giełd zagranicznych za rok 2023 należy zapłacić i rozliczyć w terminie do 30 kwietnia 2024.

Rozliczenie podatku Belki z polskiej giełdy

W przypadku korzystania z usług polskiego biura maklerskiego i transakcji w złotych dokonywanych na GPW, broker jest zobowiązany do wysłania do Twojego Urzędu Skarbowego do końca stycznia i do Ciebie do końca lutego formularza PIT-8C, zawierającego zestawienie wszystkich transakcji dotyczących akcji, obligacji, kontraktów terminowych lub opcji. Na jego podstawie bez problemu wypełnisz samodzielnie swój PIT-38 (liczy to także automatycznie system www.podatki.gov.pl, jeśli broker w terminie dostarczył do Urzędu Skarbowego PIT-8C ).

Rozliczenie podatku z giełd zagranicznych

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku, gdy Twój rachunek nie jest prowadzony w złotówkach lub gdy korzystasz z usług brokerów zagranicznych, którzy nie udostępniają formularza PIT-8C. W takiej sytuacji należy przede wszystkim przeliczyć wszystkie transakcje na złotówki. Natomiast zsumowania wyników wszystkich transakcji trzeba dokonać samodzielnie na podstawie listy wykonanych operacji, wpisać je do PIT-38, a także załączyć formularz PIT/ZG, informujący o tym, w jakim kraju uzyskaliśmy zysk.

Wielu inwestorów mimo wszystko decyduje się na inwestycje na zagranicznych giełdach oraz przy pośrednictwie zagranicznych brokerów ze względu na to, że nie wszystkie instrumenty finansowe są dostępne w ofercie polskich biur maklerskich oraz zagraniczni brokerzy oferują w wielu przypadkach niższe prowizje, co jest ważnym argumentem w szczególności dla bardziej doświadczonych inwestorów.

Uproszczona instrukcja wypełnienia PIT-38

Pierwsza strona formularza PIT-38

Ta informacja przyda Ci się, jeśli zdecydujesz się na samodzielne wypełnienie deklaracji PIT-38, do którego wpisujemy zarówno dane z PIT-8C, jak i wyliczone dane dotyczące przychodów i kosztów z obrotu akcjami za granicą. Dane z PIT-8C wpisujemy odpowiednio w rubrykach. 20. i 21, natomiast przychody i koszty z zagranicznych transakcji powinny znaleźć się w polach 22. i 23. części C deklaracji PIT38.

Wsparcie w obliczeniu rozliczenia z giełd zagranicznych

W scenariuszu rozliczenia zysków z zagranicznych giełd z pomocą przychodzi nam serwis kalkulatorgieldowy.pl. Dzięki serwisowi przygotowanie właściwych danych do wpisania do PIT-38 jest o wiele łatwiejszym zadaniem. Kalkulatorgieldowy.pl jest zintegrowany z większością brokerów działających na zagranicznych rynkach giełdowych. Na podstawie plików (csv, xls, pdf, etc.) zawierających podsumowanie Twoich transakcji, które pobierasz u swojego brokera (lub brokerów, jeśli korzystasz z usług więcej niż jednego), zaimportowanych do systemu, a także danych transakcji, które możesz dodać ręcznie, system automatycznie wylicza dane, które powinieneś wpisać do swojego PIT-38.

Tak wygląda strona kalkulatorgieldowy.pl

Jeśli w danym roku podatkowym zrealizowałeś do 20 transakcji, możesz skorzystać z usług kalkulatorgieldowy.pl bezpłatnie. Jeśli zrealizowałeś więcej transakcji, koszt to 150 zł do 1 tysiąca transakcji i 300 zł rocznie dla nieograniczonej liczby transakcji. W obu pakietach płatnych otrzymasz szczegółowy raport dla Urzędu Skarbowego oraz wsparcie e-mail. Przy pomocy serwisu wyliczysz także podatek dochodowy od zysku ze sprzedaży kryptowalut czy dywidend ze spółek zagranicznych, co jest jeszcze zupełnie odrębnym tematem w kwestii rozliczeń podatkowych z przychodów kapitałowych.

Strata

Zarówno w przypadku rozliczenia podatku z polskiej, jak i zagranicznej giełdy warto się rozliczyć także wtedy, gdy odnotowaliśmy stratę, ponieważ będziemy mogli ją uwzględnić w kolejnym roku podatkowym. W takim ujęciu udokumentowanie straty będzie dla nas korzystne.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Na koniec jeszcze pozostaje kwestia umów międzynarodowych, na podstawie których polscy rezydenci podatkowi posiadający certyfikat mogą uniknąć podwójnego opodatkowania w przypadku inwestycji na giełdzie zagranicą.

Obowiązują tutaj 2 reguły:

  • jeśli dochody pochodzą ze sprzedaży akcji spółek, których majątek w ponad ½ składa się z nieruchomości na terenie innego kraju, dochody z tej zagranicznej giełdy należy opodatkować w Polsce i za granicą.
  • jeśli dochody pochodzą ze sprzedaży akcji spółek, których majątek nie składa się w ponad ½ z nieruchomości położonych na terenie innego kraju, dochody te będą opodatkowane tylko w Polsce. Kluczowe tutaj będzie przedstawienie certyfikatu rezydencji podatkowej w Polsce.

W przypadku, kiedy ma miejsce podwójne opodatkowanie (zarówno w Polsce, jak i w kraju uzyskiwania dochodów z giełdy papierów wartościowych), a dzieje się tak, gdy podatnik osiąga dochody na polskim i zagranicznych rynkach kapitałowych, należy te dochody zsumować i od podatku obliczonego od sumy dochodów odliczyć podatek dochodowy zapłacony za granicą.

Podsumowanie

Choć rozliczenie podatku od dochodu z giełd zagranicznych może sprawiać nieco kłopotów i wiązać się z zawiłościami, zagraniczne rynki kapitałowe oraz zagraniczni brokerzy są częstym wyborem polskich inwestorów i traderów. Ułatwienie takiego rozliczenia to z całą pewnością oferta serwisu kalkulatorgieldowy.pl, dzięki której samodzielne wypełnienie PIT-38 nie będzie już wyzwaniem dla początkującego inwestora.