Inwestowanie w spółki dywidendowe to jedna z popularnych strategii wśród inwestorów, którzy szukają stabilnych i regularnych dochodów.
W odróżnieniu od spekulacji na rynkach akcji, inwestowanie w spółki wypłacające dywidendy skupia się na budowaniu długoterminowego portfela, który generuje zyski w formie regularnych wypłat.
Część inwestorów decyduje się jednak na reinwestowanie zysków z dywidendy, zakładając, że taki sposób inwestowania wypracuje większą stopę zwrotu dzięki magii procenta składanego. Po pewnym czasie to właśnie reinwestowane dywidendy mogą stanowić większą część naszego kapitału.
Zakup akcji spółek, które regularnie wypłacają dywidendę to inwestycja w wartość spółki, a nie jej wzrost. W portfelu inwestycyjnym spółek dywidendowych znajdują się akcje spółek o stabilnej i ugruntowanej pozycji rynkowej, które od co najmniej kilku lat wypłacają dywidendy.
Definicja dywidendy mówi, że jest to: „Prawo ekonomiczne przypisane wspólnikom lub akcjonariuszom, które stanowi część zysków uzyskanych przez spółkę przeznaczoną na wynagrodzenie ich za wkłady wniesione do kapitału zakładowego spółki."
Co to oznacza w praktyce? Spółka wypłaca część lub całość zysków swoim akcjonariuszom niejako w nagrodę za to, że kupili akcje spółki.
Kwotę oraz datę dywidendy zatwierdza Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy na wniosek Zarządu. Polityka dywidendowa w Polsce i w Europie różni się od tej, którą prowadzą spółki w USA. Na naszym kontynencie dywidenda jest wypłacana maksymalnie dwa razy do roku, a w USA spółki wypłacają dywidendę nawet co 3 miesiące.
Dlaczego spółki wypłacają dywidendę zamiast np. zmniejszyć zadłużenie lub przeznaczyć więcej pieniędzy na rozwój? Dywidenda ma nie tylko wymiar finansowy, ale również wizerunkowy i marketingowy. Wypłacając dywidendę, spółka wysyła sygnał, że jej biznes jest na tyle silny, a działalność dochodowa, że może podzielić się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami.
Drugi powód to chęć przyciągnięcia nowych inwestorów dywidendowych, dzięki czemu akcje spółki mogą urosnąć i zyskać na wartości.
Jeżeli uważasz, że inwestowanie w spółki dywidendowe jest dla Ciebie, to warto zapoznać się z najważniejszymi pojęciami finansowymi, które ułatwią Ci proces zakupu tego typu akcji oraz pomogą Ci w podjęciu świadomej decyzji, czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Dywidenda wpłynie na Twoje konto, jeśli jesteś właścicielem pakietu akcji w wyznaczonym dniu. Z dywidendą są związane następujące daty:
Przykład: ZWZ Orlenu postanowiło, zgodnie z rekomendacją zarządu, że wypłaci akcjonariuszom dywidendę za rok obrotowy 2023 r w wysokości 4,15 zł. Dniem dywidendy będzie 20 września 2024 r., a 20 grudnia 2024 r. terminem jej wypłaty. Oznacza to, że akcje PKN Orlen trzeba kupić najpóźniej na dwa dni robocze przed dniem dywidendy, czyli 18 września 2024 r.
Kolejne ważne pojęcia to:
Przykład: Jeżeli inwestor zapłacił 63 zł za jedną akcje PKN Orlen, to stopa dywidendy (zgodnie z powyższym przykładem) wyniesie 6,58%.
Jest to tylko część pojęć związanych z kupowaniem akcji spółek dywidendowych. Każdy świadomy inwestor, zanim zbuduje swój portfel inwestycyjny, powinien nabyć niezbędną wiedzę i poznać narzędzia, jakimi są m.in. analiza techniczna i analiza fundamentalna.
Chociaż inwestowanie w spółki dywidendowe skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu dodatkowych przepływów pieniężnych, to są też inwestorzy, którzy licząc przede wszystkim na wzrost akcji, biorą pod uwagę to, czy spółka wypłaca dywidendę.
Najbardziej znane strategie związane z inwestowaniem w spółki dywidendowe to:
Dividend Growth Investing – zakłada zakup akcji spółek, które co roku zwiększają swoją dywidendę i mogą wykazać się dobrymi wynikami finansowymi. Inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjną stopę zwrotu w dłuższym terminie, dzięki stabilnym i rosnącym z roku na rok dochodom z dywidendy. Dividend Value Strategy – polega na wyborze spółek wysokiej jakości, które zwiększają dywidendę z roku na rok. Spółki kupuje się, gdy ich wskaźnik DPS jest historycznie wysoki i sprzedaje, gdy spada do historycznych minimów.
Inwestowanie w arystokratów dywidendowych, czyli spółki, które od co najmniej 25 lat regularnie zwiększają wypłatę dywidend. Są to spółki wysokiej jakości, uważane przez inwestorów za jedne z najbezpieczniejszych inwestycji.
Królowie dywidend to wybrana grupa spółek, które charakteryzują się stabilnymi i rosnącymi dywidendami przez okres co najmniej 50 lat (jeszcze dłużej niż arystokraci).
Strategia "dogs of the Dow” polega z kolei na inwestowaniu w 10 spółek z indeksu Dow Jones Industrial Average o najwyższej stopie dywidendy. Strategia ta opiera się na założeniu, że te spółki są niedowartościowane i mają potencjał wzrostu.
Reinwestowanie otrzymanych dywidend w dodatkowe akcje tej samej spółki, co pozwala na zwiększenie liczby posiadanych akcji i maksymalizację długoterminowych zysków. Korzyści z inwestowania w spółki dywidendowe
Inwestowanie w spółki dywidendowe ma wiele zalet, które mogą zachęcać inwestorów do przyjęcia takiej strategii inwestycyjnej. Są to:
Strategia inwestowania w akcje spółek dywidendowych ma również swoje wady. Należy pamiętać, że każda inwestycja, nawet ta pozornie bezpieczniejsza wiąże się z ryzykiem. Do wad inwestowania w spółki dywidendowe zaliczamy:
Jeśli nie wiesz, jak inwestować w spółki dywidendowe, to odpowiedz sobie najpierw na następujące pytania:
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wybrać właściwą metodę inwestowania w spółki dywidendowe, czyli:
Pierwszym krokiem do inwestowania w spółki dywidendowe jest wybór właściwego brokera, który ma renomę, cieszy się dobrymi opiniami wśród inwestorów i podlega nadzorowi organów finansowych.
Wybierając brokera, sprawdź, czy:
Po wyborze brokera czeka Cię proces założenie konta inwestycyjnego. Cała procedura jest prosta i składa się z kilku kroków
Rejestracja konta brokerskiego trwa nie więcej niż kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Wszystko załatwisz on-line, dzięki czemu konto u brokera możesz założyć z dowolnego miejsca w kilku prostych krokach. Potrzebny Ci będzie również dowód osobisty, ponieważ broker ma obowiązek weryfikować tożsamość swoich klientów. Jeśli weryfikacja zakończy się pomyślnie, a Ty ze swoje strony zaakceptujesz regulamin, to możesz zacząć korzystać z platformy.
Zakup akcji wybranych spółek dywidendowych będzie możliwy zaraz po tym, jak wpłacisz pieniędzy na konto. Jeżeli masz odpowiednie środki, to pamiętaj o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, ponieważ w ten sposób ograniczysz ryzyko.
Jeżeli chcesz kupić akcje spółek dywidendowych, to sprawdź godziny otwarcia giełdy. Przykładowo, polska giełda funkcjonuje od godziny 9.00 do 17.00, ale handlując np. na giełdzie w USA, weź pod uwagę różnice czasowe. Wybierz spółki do portfela i sprawdź kurs sprzedaży. Złóż zlecenie kupna, wpisując w odpowiednie pola liczbę akcji i ich cenę, która powinna być zbliżona do aktualnego kursu sprzedaży.
Po zakupie akcji, nawet jeśli zależy Ci głównie na dochodach z dywidendy, to warto obserwować rynek, branżę, analizować wskaźniki i raporty spółek. W ten sposób nie tylko nabędziesz dużą wiedzę, ale też będziesz wiedzieć, kiedy wyjść z inwestycji lub dokupić kolejne akcje spółek dywidendowych. Dzięki obserwacji i analizom nauczysz się również podejmować racjonalne decyzje. Podatek od dywidendy w Polsce i za granicą
Dywidendy w Polsce są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Podatek płaci się u źródła, co oznacza, że za jego odprowadzenie do Urzędu Skarbowego odpowiada płatnik dywidendy, tj. spółka, która ją wypłaca.
Z podatku zwolnione są natomiast dywidendy, które wpływają na konta emerytalne – Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego (IKZE).
Jeżeli inwestujesz w spółki zagraniczne, to zwróć uwagę na to, żeby nie wpaść w pułapkę podwójnego opodatkowania. Załóżmy, że inwestujesz w akcje amerykańskich spółek dywidendowych. W przypadku wypłaty dywidendy zostanie pobrany podatek u źródła, który w USA wynosi 15%. W Polsce dopłacasz brakujące 4%, a jest to możliwe, ponieważ podlegamy umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między USA a Polską.
Warto potwierdzić polską rezydencję podatkową i wypełnić amerykański formularz podatkowy W-8BEN. W innym przypadku broker może pobrać podwójny podatek w wysokości 30%.