Inwestycje na polskich i zagranicznych rynkach finansowych, takie jak akcje, ETF-y, CFD, forex oraz kryptowaluty, wymagają od polskich inwestorów dokładnego rozliczenia podatkowego. Inwestorów obowiązuje podatek dochodowy od zysków ze sprzedaży instrumentów finansowych, a także tzw. podatek “Belki”, który należy odprowadzić od zysków kapitałowych oraz przychodów z dywidend.
Niektóre platformy oferują pomoc w zakresie rozliczeń podatkowych, co może być nieocenione dla inwestorów nieposiadających doświadczenia w samodzielnym rozliczaniu podatków od zysków kapitałowych.
Sprawdź, którzy brokerzy i w jaki sposób wspierają swoich użytkowników w rozliczeniu podatków z giełdy.
Aby właściwie rozliczyć podatek giełdowy oraz podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki) w Polsce, należy użyć formularza PIT-38. W sekcji C tego formularza rozlicza się podatek giełdowy, wpisując przychody i koszty ich uzyskania. Natomiast sekcja G służy do rozliczenia podatku Belki, gdzie należy wykazać podatek należny oraz ewentualnie podatek już zapłacony za granicą. Takie rozdzielenie pozwala na dokładne i zgodne z prawem rozliczenie obu typów podatków. Rozliczenie podatkowe za dany rok należy wykonać do 30 kwietnia w roku następnym. Zatem wszystkie zdarzenia finansowe z 2024 roku inwestor musi rozlizyć do 30 kwietnia 2025 roku. Zarówno zyski, od których należy opłacić podatek, jak i straty.
W przypadku polskich brokerów oraz zagranicznych brokerów z oddziałami w Polsce, regulowanych przez KNF, inwestorzy otrzymują formularz PIT-8C, który ułatwia rozliczenie podatkowe, ponieważ zawiera podsumowanie dochodów ze sprzedaży instrumentów. W ten sposób wypełnienie formularza PIT-38 wymaga jedynie przepisania danych w odpowiednie miejsce. Co więcej, broker wysyła PIT-8C bezpośrednio do urzędu skarbowego, dzięki czemu korzystając z portalu podatki.gov.pl,Twój PIT-38 będzie już wstępnie wypełniony i będzie uwzględniał odpowiednie kwoty wprowadzone przez brokera formularza PIT-8C. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że polscy brokerzy rozliczają za Ciebie podatki z giełdy i innych instrumentów finansowych. Przykładami takich brokerów jest XTB czy TMS Oanda.
Polska
Polska
Brokerzy zagraniczni, którzy nie prowadzą działalności w Polsce w formie oddziału, nie dostarczają formularza PIT-8C. Co za tym idzie, Twoja deklaracja podatkowa PIT-38 w serwisie podatki.gov.pl również nie będzie wstępnie uzupełniona o dane podatkowe dotyczącej Twoich transakcji na rynkach finansowych. Nie zmienia to jednak faktu, że leży na Tobie obowiązek rozliczenia swoich zysków lub strat oraz opłacenia podatków.
Wielu zagranicznych brokerów wychodzi w tym miejscu na przeciw polskim klientom i zapewnia swoisty odpowiednik PIT-8C. Takim odpowiednikiem są raporty podatkowe, ułatwiające rozliczenie w polskim systemie podatkowym. Warto zauważyć, że te dokumenty zazwyczaj zawierają również informacje o dywidendach, czego standardowy PIT-8C nie obejmuje.
Przykładem zagranicznego brokera, który udostępnia raport finansowy, jest Saxo Bank. Dokument udostępniany przez Saxo bezpłatnie, zawiera nie tylko podsumowanie dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych, ale także przychody z dywidend. Uwzględnia też przychody z pożyczania papierów wartościowych oraz odsetki od wolnych środków finansowych, o ile inwestor takie uzyskał.
Innym przykładem zagranicznego brokera, który udostępnia użytkownikom swojej platformy zestawienie finansowe jest Exante. Tutaj jednak użytkownicy muszą liczyć się z opłatą w wysokości 35 euro za przygotowanie raportu na żądanie i kilkutygodniowym czasem oczekiwania na dokument.
Malta
Dania
Wielu zagranicznych brokerów coraz chętniej integruje swoje systemy z zewnętrznymi narzędziami, ułatwiającymi obliczenie należnych podatków z giełdy. Przykładem takiego narzędzia jest kalkulatorgieldowy.pl, który generuje na podstawie danych od brokera raporty z danymi do wprowadzenia do PIT-38.