Branża motoryzacyjna (ang. automotive) jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki, który wpływa na rozwój technologii i kierunków zatrudnienia. To również sektor, który ma ogromny wpływ na handel międzynarodowy. Rola producentów samochodów, także tych elektrycznych, dostawców części oraz wszystkich firm związanych z technologią motoryzacyjną, jest bardzo duża, a każdego roku nowe możliwości rozwojowe pozwalają na wprowadzenie na rynek innowacyjnych rozwiązań i produktów, co jeszcze bardziej zwiększa wagę branży.
Ciągły rozwój, zainteresowanie i możliwości to tylko niektóre z elementów przemawiających za inwestycją w branżę motoryzacyjną. Chęć przemieszczania i wszystkie procesy logistyczne powodują, że branża automotive ma stabilną pozycję rynkową i perspektywy. Zdecydowanie więc warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.
Jest wiele marek, które doskonale reprezentują największe i najbardziej wpływowe firmy branży motoryzacyjnej na świecie, które są dziś dostępne na różnych giełdach papierów wartościowych. Poniżej kilka z nich.
Notowana na giełdzie NYSE oraz TSE pod symbolem TM. To jeden z największych producentów samochodów na świecie, znany z produkcji szerokiej gamy pojazdów, w tym takich popularnych modeli, jak Toyota Prius.
Notowany na giełdzie OTC oraz XETRA pod symbolem VWAGY. To niemiecki gigant motoryzacyjny, który w swojej ofercie posiada popularne na calym świeci e marki: Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, czy Skoda. To również lider produkcji samochodów elektrycznych na świecie.
Notowana na giełdzie NYSE pod symbolem GM. To amerykański producent samochodów posiadający taki marki, jak Chevrolet, Cadillac, czy Buick. General Motor Company jest ukierunkowany na produkcję samochodów elektrycznych i autonomicznych.
Inwestowanie w branżę motoryzacyjną możliwe jest także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na polskim parkiecie są to głównie spółki związane z częściami zamiennymi, mechaniką, a także branżą oponiarską. Są to takie spółki jak:
Na GPW jest także możliwość inwestowania poprzez instrument pochodny - indeks WIG-motoryzacja, którego komponenty to AC SA, Inter Cars SA, Auto Partner SA i Sanok Rubber Company SA.
W pierwszej kolejności należy wybrać akcje, które są w danym momencie najbardziej obiecujące i zgrywają się z zasobnością portfela inwestora. Dobrze jest śledzić prasę branżową i korzystać z pomocy ekspertów.
Po wyborze akcji należy przejść do platformy brokerskiej, która oferuje ich sprzedaż - należy zweryfikować, czy wybrany przez nas instrument jest w ofercie wybranej platformy. Tutaj istotne jest przeczytanie regulaminu i zastosowanie się do oferowanych przez platformę zasad. Dobrze i w tym momencie korzystać z pomocy specjalisty, który uwidoczni wszystkie najważniejsze cechy rozważanego brokera.
Po podjęciu decyzji wystarczy założyć konto. Postępując według pojawiających się wskazówek instrukcji, nie powinno to zająć więcej niż kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Najprawdopodobniej pojawi się konieczność potwierdzenia tożsamości na przykład przy użyciu zdjęcia lub skanu dowodu osobistego.
W krótkim czasie po potwierdzeniu tożsamości nasze konto zostanie aktywowane i wyskoczy możliwość wpłacenia na nie środków pieniężnych. To ważne, ponieważ to właśnie z tej puli będą pobierane wszelkie opłaty dotyczące procesów związanych z inwestowaniem w akcje.
Teraz jest moment na zakup konkretnych akcji. Warto pamiętać, że możliwość zarobku idzie w parze z ryzykiem straty zainwestowanych pieniędzy, dlatego też korzystanie ze wsparcia specjalisty, w szczególności na początku drogi inwestowania, jest kluczowe. Doradca pomoże wybrać, zrealizować i sprzedać każdą akcję.
Po zakupie akcji należy regularnie kontrolować sytuację na rynku, aby móc podjąć szybką, świadomą decyzję odnośnie do sprzedaży posiadanych akcji. To ważne, by orientować się w sytuacji na bieżąco. Tylko czynne zainteresowanie i zaangażowanie w proces pozwoli na właściwe rozporządzanie zleceniami.
Tradycyjne inwestowanie w akcje opiera się na ponoszeniu kosztów związanych z ich fizycznym zakupem. CFD to również inwestowanie w akcje, ale bez potrzeby ich fizycznego posiadania. CFD to zarabianie na spekulowaniu cenami akcji spółek motoryzacyjnych. Dzięki odpowiednim narzędziom, takim, jak chociażby dźwignia finansowa, łatwiej jest zarabiać na nieco niższych kwotach, jednak w tym przypadku należy pamiętać o ewentualnym zwiększonym ryzyku utraty zainwestowanego kapitału.
Przy wyborze brokera oferującego dostęp do CFD na akcje, warto sprawdzić koszty transakcyjne związane z handlem tym instrumentem pochodnym.
ETF-y, czyli specjalne typy funduszy notowanych na giełdach, mają za zadanie odwzorowywać ruch cen określonego indeksu giełdowego, surowca, czy koszyka różnych aktywów, w tym wypadku akcji spółek i indeksów związanych z branżą motoryzacyjną. Inwestowanie w ETF-y to połączenie tradycyjnego inwestowania w akcje i angażowania swoich środków finansowych w fundusze inwestycyjne. Przykłady ETF-ów związanych z branżą motoryzacyjną to:
Indeksy giełdowe to wskaźniki odzwierciedlające poziom cen papierów wartościowych określonych grup spółek notowanych na giełdzie i umożliwiające śledzenie bieżących trendów panujących na rynkach, a także skoncentrowanie środków inwestycyjne na specyficznych obszarach gospodarki, które inwestor uważa za obiecujące.
Indeksy tematyczne to nowość w ofercie brokera XM w formie kontraktów cash CFD. Kontrakty cash CFD to transakcje bezterminowe, replikujące cenę bazowego instrumentu w gotówce i korygowane o odsetki.
Jednym z tych indeksów jest indeks o nazwie Electric Vehicles UST Index (ElectricVehicles#), związany z branżą automotive właśnie. Indeks Pojazdy elektryczne śledzi spółki notowane na amerykańskiej giełdzie, których co najmniej 50% przychodów pochodzi z produkcji pojazdów elektrycznych lub powiązanych części i materiałów eksploatacyjnych.
Aby zakupić indeksy tematyczne w XM, należy założyć konto rzeczywiste, pobrać platformę MT5 i zalogować się do niej, a następnie złożyć zlecenie na zakup.
Podatek z zysków dotyczących akcji z branży motoryzacyjnej wynosi w Polsce 19% i można się z niego rozliczyć raz w roku, podczas wypełniania formularza PIT-38.
Jak rozliczyć się z zysków z giełdy zagranicznej
Ciężko znaleźć argumenty przeciwko inwestowaniu w akcje firm z branży motoryzacyjnej. Oczywiście należy brać pod uwagę ryzyko ewentualnej utraty zainwestowanego kapitału, jednak plusów z takiej inwestycji może być zdecydowanie więcej. Dlaczego warto rozważyć inwestycję tego rodzaju?
Decyzja o inwestycji powinna być poprzedzona wnikliwą analizą rynku i specjalistycznym spojrzeniem na możliwości inwestora.
Inwestowanie w branżę motoryzacyjną może przynieść wysokie zarobki, a świadome zarządzanie zakupionymi akcjami zminimalizuje ryzyko strat. Biorąc pod uwagę pozycję branży motoryzacyjnej na świecie, warto wziąć pod uwagę zainwestowanie właśnie w tego rodzaju akcje. Każdorazowo należy zastanowić się nad konsekwencjami zakupu konkretnej akcji lub innego instrumentu i działać tak, by uczyć się jak najwięcej.