Uważasz akcje Biedronki za interesującą inwestycję? Nie możesz oczywiście kupić akcji Biedronki jako takiej, ale za to możesz inwestować (od niedawna również na polskiej alternatywnej giełdzie) w akcje Jeronimo Martins – słynnego właściciela sieci sklepów Biedronka, którego historia rozpoczęła się już w 1792 r., kiedy to firma założyła w Lizbonie swój pierwszy sklep spożywczy.
Jeronimo Martins to portugalska spółka kontrolowana przez rodzinę Soares dos Santos, która obecnie ma 56,14% akcji. W Polsce prowadzi popularną sieć sklepów Biedronka i drogerii Hebe, które stanowią core działalności firmy i generują większą część jej przychodów.
Jeronimo Martins działa też na rodzimym rynku, nadzorując sieć sklepów typu cash&carry pod marką Recheio i markety Pingo Doce oraz w Kolumbii, gdzie funkcjonują markety pod nazwą Ara w Kolumbii. Jeronimo Martins to spółka giełdowa, która zadebiutowała na giełdzie Euronext w Lizbonie i może pochwalić się długotrwałym trendem wzrostowym, który dał zarobić w ciągu ostatnich 20 lat ok.1800%.
A jak wyglądają wyniki finansowe właściciela Biedronki za pierwszą połowę 2024 roku? Firma zanotowała znaczący wzrost przychodów, które wyniosły 8,07 miliarda euro, co stanowi wzrost o 18,6% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Warto jednak też zwrócić uwagę na zysk netto jednostki dominującej, który spadł o 30,7% do 97 milionów euro. Słabsze wyniki są konsekwencją intensywnych działań promocyjnych, które miały na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku. Mimo że przychody Biedronki wzrosły o 18,8% do 5,8 miliarda euro, wyzwania związane z niską inflacją cen żywności oraz wzrostem kosztów operacyjnych wpłynęły na niższą marżę zysku, która spadła do 7,7%.
EBITDA Grupy wzrosła o 13,9% do 508 milionów euro, co odzwierciedla solidną pozycję operacyjną firmy, pomimo wyzwań na rynku.
Biedronka kontynuowała od początku roku swoją ekspansję, otwierając 28 nowych sklepów i modernizując 62 lokalizacje, co pozwoliło jej zwiększyć liczbę placówek do 3596 na koniec marca 2024 roku. Znajdują się one aż w 1300 miejscowościach. Jerónimo Martins Polska S.A. zatrudnia ponad 81 tys. osób i jest obecnie największym pracodawcą w Polsce.
Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki Jerónimo Martins zatwierdzono wypłatę dywidendy w wysokości 78,5 eurocentów za akcję, która została zaplanowana na 18 maja 2024 roku. Jest to część polityki dywidendowej firmy, która regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami, mimo wyzwań związanych z presją konkurencyjną i kosztami operacyjnymi.
Jeronimo Martins jest notowana na giełdzie Euronext w Lizbonie a jej symbol (eng. ticker) to JMT.LS.
Akcje Jeronimo Martins możesz kupić bezpośrednio na giełdzie w Lizbonie lub na GlobalConnect, czyli alternatywnym rynku obrotu akcjami zagranicznymi prowadzonym przez GPW. Rynek ten funkcjonuje w Polsce od niedawna i początkowo umożliwiał inwestycje w niemieckich producentów samochodów Volkswagen, Mercedes czy BMW, ale też w Allianza i Siemensa.
Jeronimo Martins zadebiutowała na GlobalConnect ponad rok temu, a dokładnie 18 kwietnia 2023 r. (razem z firmą Inditex właścicielem m.in. sklepów Zara). W ten sposób alternatywna giełda otworzyła się na dominatorów branży sprzedaży detalicznej z półwyspu iberyjskiego.
Dodatkową zachętą dla inwestorów jest to, że akcjonariusze inwestujący na GlobalConnect uzyskują również prawo do dywidendy, którą (jak do tej pory) co roku wypłaca Jeronimo Martins.
Zakup akcji spółki jest prosty, zwłaszcza jeśli wybierzesz odpowiedniego brokera. Sprawdź proces zakupu akcji Jeronimo Martins krok po kroku.
Jeżeli chcesz kupić akcje Jeronimo Martins, to w pierwszej kolejności wybierz wiarygodnego i renomowanego brokera, który ma ugruntowaną pozycję na rynku. Upewnij się, że broker oferuje platformę inwestycyjną, która zapewnia dostęp do giełdy Euronext w Lizbonie lub do GlobalConnect, ale również umożliwia zakup akcji właściciela sklepów Biedronka.
Wybór brokera ma bardzo duże znaczenia dla powodzenia inwestycji. Najważniejsze są:
Popularni brokerzy, którzy umożliwiają zakup akcji Jeronimo Martins, są np. eToro, XTB, czy TMS Brokers.
Dodatkowa informacja: Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Zanim zainwestujesz swoje pierwsze pieniądze, zdobądź podstawową wiedzę na temat inwestowania. Naucz się czytać i rozumieć raporty finansowe spółek oraz wykresy i wskaźniki. Warto też poznać specyfikę branży oraz ryzyka związane z daną inwestycją. Dzięki takiemu ograniczysz ryzyko i zwiększasz szansę na zyski.
Rejestracja konta składa się z kilku etapów i zajmuje około kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przygotuj swój dowód tożsamości i wszystkie dane, które są potrzebne do założenia konta. Broker jest też również zobowiązany do weryfikacji Twojej tożsamości – tak mówią przepisy prawa. Przeczytaj regulamin i zaakceptuj go, jeśli zgadzasz się z jego zapisami. Pozytywna weryfikacja tożsamości i akceptacja regulaminu kończą proces zakładania konta.
Inwestowanie w akcje Jeronimo Martins będzie możliwe zaraz po tym, jak wpłacisz pieniądze na konto. Ile wpłacić na konto? Zależy to od Twojej sytuacji finansowej i od tego, w jaki sposób chcesz budować swój portfel inwestycyjny. Zastanów się, ile akcji Jeronimo Martins chcesz zobaczyć w swoim portfelu, pamiętając jednocześnie o dywersyfikacji, która ogranicza ryzyko, które wynika z błędnych decyzji, czy nagłych zmian rynkowych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku ograniczonych środków dywersyfikacja może być niemożliwa.
Po wpłacie środków możesz dokonać swojej pierwszej inwestycji w akcje Jeronimo Martins. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
Zastanów się nad swoją strategią inwestowania w akcje właściciela Biedronki. Możesz kupić wybrane papiery wartościowe za całą kwotę lub rozłożyć zakup akcji na dłuższy okres, korzystając ze spadku i uśredniając cenę zakupu.
Jeśli masz za sobą pierwsze doświadczenia inwestycyjne, zastanów się nad strategią day trading, która pozwoli Ci zarabiać na wahaniach kursu akcji. Jeżeli czekasz na wzrost wartości akcji i zależy Ci na dywidendzie, to dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w dłuższym horyzoncie czasowym.
Po zakupie akcji ważne jest regularne monitorowanie swojej inwestycji. Śledź raporty finansowe spółki, analizy rynkowe oraz wiadomości związane z branżą detaliczną. Dostosuj swoją strategię inwestycyjną w zależności od zmieniających się warunków rynkowych, np. dokonując rebalancingu portfela lub decydując się na jego większą dywersyfikację.
Rozważ także ustalenie strategii wyjścia, czyli momentu, w którym zdecydujesz się sprzedać akcje. Może to być związane z osiągnięciem określonego poziomu zysku lub przeciwnie z ograniczeniem strat w przypadku niekorzystnych zmian na rynku.
Inwestowanie w akcje Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, to ciekawa opcja dla inwestorów zainteresowanych rynkiem detalicznym w Polsce. Jeżeli chcesz uniknąć wpadek i ograniczyć ryzyko, to idź śladem doświadczonych inwestorów i wciąż pogłębiaj swoją wiedzę na temat rynku kapitałowego, który jest pełen szans, ale też pułapek.
Pamiętaj o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, żeby ograniczyć ryzyko. Jest to podstawowa zasada, którą kierują się najlepsi inwestorzy. Jeżeli masz kilka aktywów w swoim portfelu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że część z nich będzie przynosiła zysk.
Czy wiesz, że możesz zarabiać na akcjach Jeronimo Martins, nawet jeśli nie masz ich w portfelu? Renomowani brokerzy oferują również zakup kontraktów na różnice kursowe – w skrócie CFD (contract for difference). CFD umożliwiają spekulację na zmianach ceny akcji. W zależności od tego, jaki kierunek kursu przewidujesz, możesz wybrać pozycję krótką (short) lub długą (long). Jeśli spodziewasz się spadku ceny akcji Jeronimo Martins, otwierasz pozycję krótką. Pozycję długą zajmujesz, gdy wg Ciebie kurs akcji będzie rósł.
Jeśli zarobiłeś na akcjach (również tych notowanych za granicą), czy instrumentach pochodnych, to musisz wykazać to w deklaracji PIT-38. Od osiągniętych zysków zapłacisz podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%.
Jeronimo Martins to firma, która wciąż się rozwija i planuje dalszą ekspansję. W Polsce dynamicznie rozwija się sieć sklepów Biedronka oraz drogerii Hebe, które oferują coraz lepszy jakościowo asortyment. Spółka regularnie pokazuje dobre wyniki finansowe i prowadzi korzystną z punktu widzenia akcjonariuszy politykę dywidendową. Pamiętaj jednak o ryzyku, które wiąże się z każdą, nawet pozornie bezpieczną i przewidywalną inwestycją.
Przeczytaj także: