Jak kupić i sprzedać akcje CD Projekt?

Jak kupić i sprzedać akcje CD Projekt?

Firma CD Projekt od lat uznawana jest za lidera polskiego rynku gamingowego. Spółka tworzy grupę kapitałową, do której należy również studio deweloperskie produkujące gry - CD Projekt Red oraz GOG.com - serwis dystrubycji gier. Na giełdzie (GPW) firma funkcjonuje pod skrótem CDR (CD Projekt Red), a jej debiut miał miejsce w 2011 roku. Spółka należy do indeksu WIG20, który skupia 20 największych i najbardziej płynnych podmiotów z warszawskiego parkietu.

Studio CD Projekt wyprodukowało i dystrybuuje między innymi nagrodzoną wielokrotnie trylogię gry o Wiedźminie, powstałą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, której trzecia część "Wiedźmin 3: Dziki Gon" okazała się prawdziwym bestsellerem sprzedażowym na całym świecie. Seria gier, mimo upływu już dość długiego czasu od jej premiery, nadal przynosi spółce zyski i utrzymuje potencjał inwestycyjny spółki.

Poza Wiedźminem, spółka wydała również takie tytuły jak Cyberpunk 2077. Choć wydawnictwo nie było takim hitem jak trylogia o Wiedźminie, firma nie spoczęła na laurach i niedawno wprowadziła na rynek dodatek do "Cyberpunk 2077: Phantom Liberty", który również wpłynął na zainteresowanie ofertą CDR.

Spółka w Q3 2023 poinformowała, że ma za sobą najlepszy trzeci kwartał roku, mimo różnych zawirowań związanych ze zmianami w strukturze akcjonariuszy i zarządu, co jest wynikiem m.in. rekordowych zysków ze sprzedaży dodatku do Cyberpunk 2077.

Aktualnie studio pracuje nad nową grą w uniwersum "Wiedźmina", co podsyca entuzjazm inwestorów i graczy. Dodatkowym czynnikiem, który może zachęcać do inwestowania w akcje CDR jest publikacja popularnych tytułów studia na najnowsze konsole gamingowe i perspektywa wejścia spółki w obszary takie jak VR i AR.

Nic więc dziwnego, że inwestorzy chętnie nabywają akcje firmy i często pojawia się pytanie, jak kupić akcje CD Projekt Red?

Akcje firmy CD Projekt dostępne są na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Nie możesz ich jednak bezpośrednio kupić od GPW. Musisz skorzystać z pośrednika, czyli Domu Maklerskiego. Możesz też upiec 2 pieczenie na 1 ogniu i założyć konto w XTB. XTB ma dostęp do GPW oraz oferuje kontrakty CFD o których niżej.

Logo brokera XTB
ocena
4.6
Instrumenty
ForexIndeksySurowceKryptowaluty (CFD)AkcjeAkcje (CFD)ETFETF (CFD)
Metody wpłaty
  • BlueCash
  • Karta płatnicza
  • PayPal
  • PayU
  • Przelew
  • Blik
Dźwignia
1:30
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Pierwszym krokiem by kupić akcje CD Projekt jest założenie rachunku inwestycyjnego w Domu Maklerskim lub Brokera. Następnie musisz na ten rachunek przelać środki za które kupisz akcje.

Aktualnie cena 1 akcji CD Projekt wynosi 150 zł, więc musisz przelać minimum 150 zł + koszty prowizji od transakcji kupna.

Jeśli jesteśmy już przy transakcjach. Masz 2 typy transakcji do wyboru: sprzedaż i kupno. Ponieważ, chcesz kupić akcje CD Projekt musisz złożyć zlecenie kupna akcji. Warunkiem do udanego zakupu jest to, że w najbliższej przyszłości znajdzie się inwestor "po drugiej" stronie, który akurat złożył ofertę sprzedaży swoich akcji CDP.

Czy są inne sposoby by zarobić na CD Projekt?

Zamiast kupować akcje, możesz kupić tak zwane CFD.

CFD to kontrakty na różnice kursowe wyliczane od ceny instrumentu bazowego. Inwestując w kontrakt CFD, da się zarobić zarówno, kiedy cena aktywów spadnie, jak i wzrośnie. A jeżeli tymi aktywami są akcje spółki, to dodatkowo można liczyć na wypłatę dywidendy.

Co więcej, kupując CFD możesz użyć tak zwanej Dźwigni.

Dźwignia albo inaczej "lewar" (ang: leverage) oznacza zwielokrotnienie osiąganych przez ciebie zysków lub strat. Na przykład dźwignia 1:100 oznacza, ze przy ruchu 1% do góry, zarobisz 100% będą na pozycji kupującego.

Dzięki wykorzystaniu kontraktu CFD możesz użyć tych samych 150 zł do zakupienia 30 razy więcej akcji (30x ponieważ tyle wynosi maksymalna dźwignia). Oznacza to, że przy każdym ruchu w górę zarabiasz 30 razy więcej.

UWAGA! Nie zapominaj o ryzyku. "30 razy więcej" brzmi wspaniale, ale może się zdarzyć, że to strata będzie 30 razy większa. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Upewnij się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wśród brokerów operujących na polskim rynku, kontrakty CFD na akcje spółki CD Projekt można zakupić lub sprzedawać u brokerów takich jak XTB i Plus500.

Cena akcji CD Projekt doświadcza fluktuacji w czasie w zależności od aktualnej sprzedaży tytułów firmy, sytuacji wewnątrz spółki i dynamiki rynku. Analitycy mają różne opinie na temat przyszłości akcji CD Projekt, przy czym warto tu mieć na uwadze, że firma działa na globalnym rynku i cały czas odnotowuje ogromne przychody z działalności eksportowej i widać jej stabilne wzrosty na rynku w Ameryce Północnej. Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje CD Projekt jest cały czas interesującym podmiotem do zainwestowania.