Jak kupić i sprzedać akcje CD Projekt?

Jak kupić i sprzedać akcje CD Projekt?

Firma CD Projekt uznawana jest za lidera polskiego rynku gamingowego. Studio CDP wyprodukowało między innymi nagrodzoną wielokrotnie grę "Wiedźmin 3 - Dziki Gon" i właśnie produkuje "CyberPunk 2077". Nic dziwnego, że inwestorzy chętnie nabywają akcje firmy. Ale jak to zrobić?

Akcje firmy CD Projekt dostępne są na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Nie możesz ich jednak bezpośrednio kupić od GPW. Musisz skorzystać z pośrednika, czyli Domu Maklerskiego. Przykładem takiego pośrednika jest Dom Maklerski mBanku. Wystarczy założyć konto w mBanku i już można korzystać z usług domu maklerskiego. Załóż konto w mBank. Możesz też upiec 2 pieczenie na 1 ogniu i założyć konto w XTB. XTB ma dostęp do GPW oraz oferuje kontrakty CFD o których niżej.

91% początkujących użytkowników JakiBroker.pl wybrało XTB
Logo brokera XTB
ocena
4.6
Instrumenty
forexindeksysurowcekryptowaluty (CFD)akcjeakcje (CFD)ETFETF (CFD)
Metody wpłaty
  • BlueCash
  • Karta płatnicza
  • PayPal
  • PayU
  • Przelew
  • Blik
Dźwignia
1:30
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Prosimy, zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Pierwszym krokiem by kupić akcje CD Projekt jest założenie rachunku inwestycyjnego w Domu Maklerskim lub Brokera. Następnie musisz na ten rachunek przelać środki za które kupisz akcje.

Aktualnie cena 1 akcji CD Projekt wynosi 150 zł, więc musisz przelać minimum 150 zł + koszty prowizji od transakcji kupna.

Jeśli jesteśmy już przy transakcjach. Masz 2 typy transakcji do wyboru: sprzedaż i kupno. Ponieważ, chcesz kupić akcje CD Projekt musisz złożyć zlecenie kupna akcji. Warunkiem do udanego zakupu jest to, że w najbliższej przyszłości znajdzie się inwestor "po drugiej" stronie, który akurat złożył ofertę sprzedaży swoich akcji CDP.

Czy są inne sposoby by zarobić na CD Projekt?

Zamiast kupować akcje, możesz kupić tak zwane CFD.

CFD to kontrakty na różnice kursowe wyliczane od ceny instrumentu bazowego. Inwestując w kontrakt CFD, da się zarobić zarówno, kiedy cena aktywów spadnie, jak i wzrośnie. A jeżeli tymi aktywami są akcje spółki, to dodatkowo można liczyć na wypłatę dywidendy.

Co więcej, kupując CFD możesz użyć tak zwanej Dźwigni.

Dźwignia albo inaczej "lewar" (ang: leverage) oznacza zwielokrotnienie osiąganych przez ciebie zysków lub strat. Na przykład dźwignia 1:100 oznacza, ze przy ruchu 1% do góry, zarobisz 100% będą na pozycji kupującego.

Dzięki wykorzystaniu kontraktu CFD możesz użyć tych samych 150 zł do zakupienia 30 razy więcej akcji (30x ponieważ tyle wynosi maksymalna dźwignia). Oznacza to, że przy każdym ruchu w górę zarabiasz 30 razy więcej.

UWAGA! Nie zapominaj o ryzyku. "30 razy więcej" brzmi wspaniale, ale może się zdarzyć, że to strata będzie 30 razy większa. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Upewnij się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.