Polski Koncern Naftowy Orlen S. A. (lub po prostu w skrócie Orlen) to polski potentat rynku paliwowo-energetycznego i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w naszym kraju. Historia firmy sięga lat 40. XX wieku, kiedy to została powołana do zabezpieczenia infrastruktury naftowej w powojennym kraju i od tego czasu przechodziła różne przekształcenia. Jak informuje firma, aktualnie dostarcza energię i paliwa blisko 100 mln Europejczyków. Spółka w 49,90% należy do Skarbu Państwa i od 1999 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem PKN. Jest obecnie drugą największą spółką na warszawskiej giełdzie. PKN Orlen jest elementem składowym indeksów, m.in. WIG, WIG20, WIG-Paliwa czy WIG30.
Dywersyfikacja branż w których działa spółka PKN Orlen (biopaliwa, gazownictwo, poszukiwania i wydobycie, logistyka i dystrybucja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna gazu ziemnego, energia elektryczna i cieplna, petrochemia, rynek prasowy, produkcja nawozów sztucznych, poszukiwania, wydobycie i przerób ropy naftowej oraz sprzedaż detaliczna) oraz ekspansja zagraniczna spółki, powoduje, że spółka ma stabilną pozycję na rynku, a inwestorzy giełdowi chętnie biorą pod uwagę zakup jej aktywów. Często pada wówczas pytanie, gdzie i jak można kupić akcje Orlenu?
Inwestorzy, którzy zastanawiają się, gdzie nabyć akcje Orlenu, znajdą odpowiedź w platformach brokerskich oraz w bankach, które oferują rachunki maklerskie. Ponieważ spółka jest notowana na GPW, aktywa spółki można nabyć właśnie tam, gdzie broker oferuje dostęp do tego rynku.
Wśród brokerów, za pośrednictwem których zakupisz akcje Orlenu, znajduje się m.in. XTB, eToro czy też TMS Oanda.
Proces zakupu akcji Orlenu przez platformy takie jak XTB czy TMS jest prosty i przejrzysty. Wymaga założenia konta, przejścia procesu weryfikacji, dokonania wpłaty, a następnie wyszukania akcji Orlenu i złożenia zlecenia kupna. Po tych krokach, akcje zostaną dodane do portfela inwestycyjnego.
Alternatywnie, akcje Orlenu można nabyć przez krajowe domy maklerskie lub banki. Dom maklerski, posiadający licencję Komisji Nadzoru Finansowego, pełni rolę pośrednika pomiędzy inwestorami na rynku giełdowym. Jego zadaniem jest realizacja zleceń zakupu oraz sprzedaży akcji według instrukcji klienta. Rachunek inwestycyjny można otworzyć też w banku, z którym już współpracujesz (choć może to wiązać się z wyższymi kosztami), jak i w domu maklerskim działającym poza sektorem bankowym, co często okazuje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
Instytucje bankowe, które oferują wyjątkowe usługi maklerskie, obejmują między innymi dom maklerski mBank z jego serwisem eMakler, Bossa – dom maklerski Banku Ochrony Środowiska, czy dom maklerski należący do Alior Banku.
Poza bezpośrednim zakupem akcji, inwestorzy mogą rozważyć kontrakty CFD lub fundusze ETF, w których skład wchodzi Orlen. Te alternatywne metody pozwalają na dywersyfikację portfela i mogą być atrakcyjne dla osób niechętnych bezpośredniemu zakupowi akcji.
Zarówno ETF-y, jak i kontrakty CFD dostępne są na platformach brokerów. Dodatkowym atutem, a jednocześnie elementem zwiększającym ryzyko straty, tej drugiej opcji, czyli kontraktów CFD jest możliwość inwestycji z dźwignią.
CFD to kontrakty na różnice kursowe wyliczane od ceny instrumentu bazowego. Inwestując w kontrakt CFD, daje możliwość zarobku zarówno w czasie wzrostu, jak i spadku wartości aktywa (przeczytaj, czym jest pozycja krótka). W przypadku, gdy aktywami są akcje spółki, można dodatkowo liczyć na wypłatę dywidendy, którą Orlen również co roku wypłaca swoim akcjonariuszom.
Tak jak wspomniano, przy zakupie CFD można użyć tak zwanej dźwigni.
Dźwignia - inaczej "lewar" (ang: leverage) oznacza zwielokrotnienie osiąganych zysków lub strat. Na przykład dźwignia 1:100 oznacza, że przy ruchu 1% do góry, zarobisz 100% będąc na pozycji kupującego.
Dzięki wykorzystaniu kontraktu CFD możesz użyć tych samych środków do zakupienia 30 razy więcej akcji (30x ponieważ tyle wynosi maksymalna dźwignia dla klienta nieprofesjalnego na terenie UE). Oznacza to, że przy każdym ruchu w górę zarabiasz 30 razy więcej. Może się jednak także zdarzyć, że strata będzie 30 razy większa. Dlatego pamiętaj, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Upewnij się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.